Millet

Język Polski

I use millet in my kitchen for a while now as I really enjoy the taste and all the health benefits that it brings. Millet is gluten free and full of nutrients so it should be obvious that it is good to include it in your diet.

That said I always found these little seeds kind of difficult (time-consuming) to cook until I discovered millet flakes. Still delicious but super easy to prepare and breakfast is ready in no time.


Servings: 1

Ingredients:

  • 1/2 cup of millet flakes
  • 1/2 cup of milk of your choice (I used rice milk)
  • topping of your choice – I used a handful of raspberries, pomegranate and almond flakes

Preparation:

Cook millet flakes in milk (that should take around 10 minutes) and add some water, if needed. Top up with fruits of your choice and you are ready to go.Płatki Jaglane

Już jakiś czas używam kaszę jaglaną w kuchni, w szczególności ze względu na jej smak jak również zdrowotne właściwości. Kasza ta jest bezglutenowa i zawiera wiele wartości odżywczych dlatego warto włączyć ją do jadłospisu.

Kiedyś dość sceptycznie do niej podchodziłam, gdyż wydawalo mi się, że kasza jalana jest dość trudna w ugotowaniu w szczególności ze wzgledu na długi czas gotwania. Tak było do momentu, aż odkryłam płatki jaglane. Równie pyszne ale o wiele łatwiejsze w przygotowaniu.


Porcje: 1

Składniki:

  • 1/2 szklanki płatków jaglanych
  • 1/2 szklanki dowolnego mleka (ja użyłam ryżowego)
  • dodatki wedle uznania – ja do przygotowania użyłam garść malin, połowę granatu oraz płatki migdałowe

Przygotowanie:

Ugotuj płatki jaglane w mleku (powinny byc gotowe w około 10 minut), możesz dodać odrobinę wody. Udekoruj wybranymi owocami i śniadanko gotowe:)